Nekilnojamojo turto rinka Vilniuje išgyvena pakilimą

Nepaisant vyraujančių tendencijų, kad gyventojų Lietuvoje mažėja dėl vis dar aktyvių emigracijos procesų, nekilnojamojo turto rinka tiek šalyje, tiek Vilniuje šiais metais išlieka gyvybinga. Butų ir namų nuperkama panašiai kaip 2007 – 2008 m. 2017 m. pabaigoje lyginant su 2016 m. būsto kaina visos šalies mastu buvo išaugusi 7 proc. tačiau auganti kaina nestabdo nekilnojamojo turto įsigijimo procesų. Specialistai pastebi, kad apyvartos galėtų dar labiau išaugti, jeigu augs gyventojų pajamos, nes būsto kainos didėjimas turėtų rimti. 

Šiuo metu bankai suteikia itin palankias sąlygas nekilnojamajam turtui įsigyti. Paskolą banke galima gauti su maždaug 2 proc. metinių palūkanų, todėl būsto pirkimas tampa patrauklia investicija. Dar didesnes, nei yra dabar, pirkimo apimtis riboja saugikliai, saugantys nekilnojamojo turto rinką nuo dirbtinių burbulų ir kontroliuojantys, kad gyventojai, imantys paskolas gerai įvertintų savo galimybes.

Geri metai nekilnojamojo turto rinkoje

Vilniaus nekilnojamojo turto rinkoje pastebima tendencija, kad būsto kainos yra 3,5 karto didesnės, nei mažesniuose regionuose. Vilniuje statoma daug naujų būstų, be to, dažnai būstas įsigyjamas kaip patraukli investicija ir jį įrengus jis siūlomas nuomai.  2017 m. duomenimis, Vilniaus būstų pirkėjai nupirko mažiau naujų butų, negu jų buvo pastatyta per metus, todėl metų pabaigoje būsto kaina išaugo 3,5 proc., t.y. dvigubai mažiau, nei visoje šalyje. Iš esmės Vilniaus nekilnojamojo turto rinkoje 2017 m. laikomi gerais metais. Padaugėjo ne tik statomų butų daugiabučiuose, tačiau išsiplėtė ir vienbučių ar dvibučių namų statyba. Namai tampa vis populiaresniu sprendimu Vilniaus rinkoje ir pradeda sudaryti konkurenciją butams.

Prognozuojamas kainų kritimas

Prognozuojama, kad 2018 m. būstų kainos išliks stabilios arba net šiek tiek sumažės. Specialistų teigimu, nepaisant to, kad yra visos sąlygos nekilnojamojo turto rinkai plėstis, tikėtina kad 2018 m. bus jaučiamas rinkos atšalimas, kadangi nekilnojamojo turto vystytojai turėtų sumažinti savo statybų apimtis. Tokios tendencijos ypač turėtų pasireikšti mažesnių statytojų tarpe. Kadangi pirkėjai nespėja nupirkti visų būstų kurie yra pastatomi, pasiūla rinkoje turėtų sumažėti. Prognozuojama, kad turėtų kristi tiek naujų, tiek senų butų kainos. Specialistai pastebi, kad nekilnojamojo turto rinkoje formuojasi perteklius ir auga konkurencija. Gana svarbus išorinis veiksnys, galintis stipriai paveikti nekilnojamojo turto rinką – Lietuvos bako reikalavimas didinti bankų rezervą, kas reiškia, kad bankai turėtų apriboti paskolų suteikimą. Apribojus pigių ir lengvai prieinamų paskolų suteikimą, būstų kainos rinkoje turėtų kristi.